איך משמרים הצלחה אחרי הירידה במשקל?


"איך משמרים הצלחה?" - שאלה נהדרת ומכשילה כל כך! וכולנו היינו רוצים לקבל תשובה פשוטה וחד-משמעית, עם מתכון מנצח, שעובד תמיד...

המציאות, כמובן, היא שונה. אין מטה קסמים שיוצר ומשמר הצלחות. מה כן קיים?

תובנות ועשייה מתמדת.

התובנות מגיעות עם שתי שאלות הבסיסיות:

"מהי הצלחה עבורי?"

"איך אדע שהצלחתי?"

מהם מדדי ההצלחה שלך? -

האם עצם הורדת X קילוגרמים ממשקלך,

או משך הזמן שבו הצלחת לשמור על המשקל החדש,

או כמות הקילומטרים שהצלחת לעבור,

או רמת סוכר נמוכה בדם,

או שיפור בתקשורת בינאישית עם משפחה, חברים, אנשים חדשים,

ועוד...

חשוב להבין, שבשלבים השונים של תהליך הירידה במשקל שלאחר הניתוח, מדדי ההצלחה יכולים (ואמורים) להשתנות. בשנה הראשונה אנחנו מדברים בעיקר על ערכים מספריים, כמו: משקל, מידות בבגדים, מספר קילומטרים של הליכה וכיו"ב. בשנה השנייה ואילך מדובר בדברים שנוגעים באיכות החיים שלנו במגוון התחומים - תחושות אישיות, דימוי גוף, מערכות יחסים וכו'. קשה יותר לייחס לדברים האלה ערך מספרי. כאן, המדד העיקרי הוא התחושה הסובקייקטיבית של סיפוק, נוחות בתוך הגוף החדש ואהבה עצמית.

ומה בעניין "העשייה המתמדת", למה זה חשוב?

כי, לצערנו, אי אפשר לשמר הצלחה! לנסות לשמר הצלחה, זה כמו לנסות לשמר אוויר ששאפנו לריאות שלנו! הרי כדי לנשום, צריך לשאוף ולנשוף על מנת שיתאפשר לעשות שאיפה חדשה עם אוויר חדש, המביא איתו חמצן!

כך גם עם ההצלחה.

ברגע שהשגנו את מה שרצינו (זוכרים את השאלה: "איך אדע שהצלחתי?) - זאת הצלחה שמייד הופכת לבסיס להצלחה, שבאה אחריה. כלומר, כל הצלחה היא שלב בסולם במעלה ההצלחות הבאות.

הצלחה היא דבר דינאמי, מתפתח ומזמין עשייה מתמדת ומתמשכת.

למשל, אם הירידה במשקל נתנה לך אומץ לחזור לדברים שעשית פעם או להתנסות בדברים חדשים - חשוב לעשות את זה, להצליח ולראות מה התחנה הבאה בחיים שלך. ובזמן הזה, להמשיך ולהשתמש באותם הכלים שרכשת עד כה כדי לתחזק את אורח החיים החדש, ההרגלים החדשים ותחושת הסיפוק.

לעומת זאת, "שימור" ההצלחה הוא בעצם עצירה במקום שאליו הגענו - היא פתח לנפילה.

איך זה קורה?

למשל, ירדת 65 ק"ג אחרי ניתוח מעקף. זה מרגיש מצויין. אך אם הסתפקת רק בירידה במשקל, ולא השתמשת בזה כבסיס לשינוי חשיבה, איכות חיים, התפתחות אישית ועוד - מתחיל תהליך הנסיגה.

כלומר, ממשיכים למקד את המאמץ כדי "לשמור" על הירידה של 65 ק"ג, נכנסים למעגלי חרדה מפני השמנה חוזרת, שוב נותנים לאוכל לנהל את חייך, חוזרים לדפוסים הישנים של "דיאטה" (שכבר הכשילו אותך בעבר), והתוצאה הבלתי נמנעת היא ... תסכול, עליה במשקל ותחושת כישלון...

לסיכום - לא "משמרים" הצלחה - משתמשים בהצלחה כדי להגיע לשלב הבא בחיים עם תחושת הישג, סיפוק ותקווה להמשך טוב יותר.

לא פשוט, אבל אפשרי בהחלט!

בהצלחה!!!