לחץ – הפרעות שינה – אכילה לא מבוקרת – מה קשור?


מחקרים רבים מצביעים על השפעת הלחץ (stress) על איכות השינה. בתקופות לחץ או התרגשות גדולה בחיים, רובנו חווינו צמצום שעות שינה או שינה מקוטעת – מתעוררים באמצע הלילה – והמחשבות, שרצות בראש לא נותנות להירדם.

במקביל, במחקרים העוסקים בהשמנה, הוכח גם הקשר שבין הפרעות השינה לבין עודף המשקל (ובמיוחד ההשמנה בחגורת הבטן, שקשורה במחלת הסכרת).

מהי הפרעת שינה? – זו שינה קצרה יחסית (פחות מ-6 שעות רצופות) ו/או שינה באיכות ירודה (נדודי שינה, דום נשימתי, שינה "רדודה", ועוד).


איך עובד הקשר בין הפרעת שינה לאכילה?

מדובר במנגנון די מורכב, שמככב בו, בין היתר, ההורמון קורטיזול. מסתבר, שאצל אנשים עם הפרעות שינה, יש עליה ברמת הקורטיזול בשעות אחר-הצהרים ואילך.

ומה זה עושה?

זה מוריד את רמת ההורמון לפטין (האחראי לאיזון התיאבון) ומעלה את רמת ההורמון גרלין (האחראי לתחושת הרעב).

ומה זה אומר לגבינו?

זה אומר, שהעייפות והיציאה מהאיזון ההורמונאלי מעלים אצלנו את הרצון לאוכל עשיר בשומן ובסוכר – אוכל שנחשב ל"מנחם ומרגיע", וזה קורה במיוחד משעות הצהרים ועד שעות הלילה. לכן כל כך קשה לנו לשמור על אכילה מאוזנת בשעות אלה, לכן קשה יותר להתמודד עם הרצון למשהו מתוק, לכן כדאי לעשות משהו בעניין כדי לשבור את "מעגל הקסמים" הזה.


מה מומלץ לעשות?

ראשית, להבין שתופעת האכילה האוטומטית או הדחף לאכילה הלא מבוקרת לא נובעים במקרה זה מ"חולשת האופי" או חוסר מוטיבציה – אלא יש להם מרכיב פיזיולוגי שיש לטפל בו.


במקרה של הפרעות שינה ו/או לחץ (stress) מתמשך שמשבשים את מרקם החיים שלכם – יש לפנות לרופא!


כשמדובר בתקופות לחץ לא ארוכות במיוחד, ו/או בעייפות כתוצאה מכך שבחרתם להיות ערים עד שעות הלילה הקטנות (טלוויזיה, מחשב, קריאה) - מאד כדאי להכניס שינוי לסדר היום שלכם ולפעול לשינה רצופה של 6 עד 7 שעות לפחות, להגדיר שעה קבועה להתנתקות מהמסכים, ולהשתדל להכניס את הגוף לשגרת מנוחה לילית.

בנוסף, כדאי לאמץ טכניקות פשוטות להורדת המתח - להקדיש קצת זמן לעצמכם, לתרגל נשימה מודעת, ליהנות מפעילות פיזית כלשהי, ועוד...

כל זה עושה פלאים לירידה ברמת העייפות, בעלייה במצב הרוח ובמוטיבציה, מקטין את הדחף לצרוך קלוריות אחרי הצהרים והערב ומאפשר התמודדות שקולה יותר עם "פיתויי הנשנשת".


ועוד ברמה הפרקטית: יש להיערך מראש למצבים שבהם אנחנו עייפים וכל מה שרוצים זה לאכול "על אוטומט" – כלומר, לדאוג לכך שתמיד יהיה בהישג ידינו מזון בריא, עשיר בחלבון שיוכל בעת הצורך להוות מקור לאנרגיה זמינה.

כל מה שנשאר – גם במצב של דחף לאכילה האוטומטית – לבחור בתחליף הבריא ולא בג'אנק! גם זה לא פשוט – אבל בדיוק לשם כך נוצרו תוכניות וקבוצות התמיכה!


למי שמתעניין בהיבט המחקרי – מוזמן לקרוא את המאמר, שעליו התבססתי:

Trent A Hargens, Anthony S Kaleth, Elizabeth S Edwards, Katrina L Butner. Association between sleep disorders, obesity, and exercise: a review, Nature and Science of Sleep 2013:5 27–35