7 המאפיינים של קבוצת התמיכה הטובה עבורך


איך יודעים שקבוצת התמיכה בה בחרת מתאימה לך?

ראשית, כל קבוצת תמיכה חייבת לעמוד ב-4 קריטריונים בסיסיים:

  1. מפגשי הקבוצה הם קבועים ומתוכננים מראש (אחת לשבוע, שבועיים, חודש)

  2. המנחה חייב להיות איש/אשת מקצוע מאחד מעולמות התוכן של הקבוצה (על עולמות התוכן ראות פוסט על סוגי קבוצות התמיכה). לדוגמא: דיאטן קליני בריאטרי, מאמן אישי בתחום תהליכי שינוי, פסיכולוג, מאמן ספורט מוסמך / פיזיוטרפיסט, אנשים מתחום הרפואה (אחיות, רופאים).

  3. בקבוצה ניתן ביטוי לכלל המשתתפים, ואין "השתלטות" של אחוז קטן של אנשים על השיח כולו. מנחה מקצועי אמור לאפשר לכלל המשתתפים להביע את עמדותיהם, דעותיהם וניסיונם (במסגרת הזמן והנושא שעומד במרכז השיח).

  4. מכוונות לחשיבה חיובית. ברור שבמהלך המפגשים עולים אתגרים ונושאים כואבים. עם זאת, בסיום המפגש אמורים לצאת עם תובנות ותחושה חיובית לגבי העתיד. מנחה מקצועי יידע לשמור על הקצב האנרגטי של המפגש ועל האווירה המעודדת.

אם השתתפתם במפגש של קבוצה, שלא היו בה כל המרכיבים שצוינו – פשוט חפשו קבוצה אחרת!

בנוסף, קיימים 3 שיקולים, המשפיעים על מידת ההתאמה של הקבוצה לצרכים שלך, והם:

  1. מספר המשתתפים: ככל שמספר המשתתפים בקבוצה גדול יותר, כך יש פחות זמן לכל אחד לבוא לידי ביטוי, והקשר בין המשתתפים יהיה מוחלש. ככל שהקבוצה קטנה יותר, כך תקבלו יותר תשומת לב ומשוב ישיר.

  2. מידת המיקוד של הקבוצה: יש קבוצות המכילות משתתפים בכל שלבי "החיים החדשים", ויש קבוצות שמתמקדות בתחומים ספציפיים (כגון: תזונה או ספורט או היבטים של שינוי פנימי ותובנות) או במסגרת זמן מסוימת (כגון: חצי שנה או שנה אחרי הניתוח). קבוצות בעלות מיקוד רחב תורמות הרבה ידע, אך ברגע שלמדת את הכללים הבסיסיים ואת דרכי ההתנהלות הבריאטרית, ייתכן שעדיפה לך קבוצה שמתמקדת בתחום צר יותר.

  3. תחושת נוחות והשתיכות לקבוצה – קבוצת התמיכה שבה בחרת אמורה להיות מקום חם, מזמין ומכיל. מקום בו ניתן לשתף את האתגרים ואת הבעיות ולהביע את עצמך באופן פתוח ובחופשיות. גם אם הקבוצה עומדת בכל הקריטריונים שצוינו קודם, אך אינך מרגיש/ה בה בנוח – תמישך/י הלאה וחפש/י

קבוצה שבה תהייה לך הרגשה טובה יותר.

מבוסס על מאמור של ד"ר גרג ג'וסארט, מנתח בריאטרי מהמרכז הבריאטרי ב-California Pacific Medical Center