תהליך הניתוח הבריאטרי:


תהליך הניתוח הבריאטרי כולל שלושה שלבים: השלב שלפני הניותח (כשישה חודשים לפני הניתוח) – שכולל בדרך כלל בירורים, בדיקות רפואיות, אדמיניסטרציה, עמידה בהנחיות משרד הבריאות (הערכה פסיכולוגית, מפגש עם דיאטנית, עם עובדת הסוציאלית, עם הרופא הכללי), קשר עם חברות ביטוח, איסוף מידע לגבי מה צפוי לאחר הניתוח, ולבסוף - דיאטת דלת פחמימות והניתוח. חשוב במיוחד בתקופה זהו: הכנה פסיכולוגית, היערכות בבית, בירור ויצירת מערכות תמיכה במשפחה, בעבודה ובין חברים, שניתן להיעזר בהם אחרי הניתוח.

שלב הניתוח, שבו מבחינים בין שתי תקופות: א. הניתוח עצמו ושישה חודשים שאחריו - שלב ההחלמה הפיזית, הירידה המואצת במשקל וההסתגלות הראשונית. זה זמן טוב להיעזר בדיאטנית בריאטרית מוסמכת, שתעזור לכם להתקדם צעד אחר צעד בלמידה מחדש של תחושת רעב ושובע, סוגי המזון המתאימים בתקופה זו, הקשבה להעדפות של הקיבה ה"חדשה" , דפוסי האכילה, ועוד. מדובר בעיקר ברכישת מיומנויות הקשורות בשינויים פיזיולוגיים ופיזיים. זהו גם הזמן המתאים להתחיל בהדרגה לעסוק בפעילות גופנית, שמתאימה לכם ושאתם נהנים ממנה. זו יכולה להיות חוויה מעצימה ומספקת, שבמהלכה תוכלו לגלות מחדש את החיוניות הפיזית, את האפשרויות שמקנה לכם הצורה החדשה שאתם מקבלים בהדרגה. ב. תקופה שבין 6 ל-18 חודשים שאחרי הניתוח - שלב ההאטה בירידה במשקל, התייצבות והתחלה של בניית הרגלים ארוכי טווח. בשלב זה, חשוב במיוחד: לבנות הרגלים, שיתמכו בנו בעתיד, בתקופת התחזוקה. כמו כן, מומלץ לזהות את נקודות התורפה, את "המוקשים" שצפויים לסכן את ההצלחה העתידית ולהתחיל לרכוש כלים ל"פירוק" מוקשים אלה.

שלב התחזוקה – מההתייצבות היחסית במשקל (בטווח של 6 עד 18 חודשים אחרי הניתוח) ואילך - למשך כל החיים. בתחילתו של שלב זה חשוב במיוחד להטמיע את השינוי החיצוני בתודעה, להבין את ההשלכות של שינוי זה על כל התחומים בחיינו, ולהתמקד בשינוי הפנימי. חשוב ללמוד לראות את העולם לא מתוך "הראש השמן", אלא מתוך בחירה בחיים ובשמחת החיים, בחירה בגוף מתפקד ובריא יותר, בחירה בחוויות ובמטרות חדשות – ובקיצור – בחירה ב"חיים בגוף חדש".

לכל שלב בתהליך מתאימה קבוצת תמיכה, העוסקת בדגשים המאפיינים את אותו השלב והמנוהלת על-ידי אנשי מקצוע בעלי הכשרה מתאימה.