איך הניתוח שלך משפיע על המשפחה?


איך הירידה שלך במשקל השפיעה על האנשים הקרובים לך?

איך הם משפיעים על המשך החיים שלך במשקלך ובגופך החדש?

תמיד שינוי גדול אצל אחד מבני המשפחה משנה את הדינמיקה המשפחתית ומציף רגשות והתנהגויות שלא הכרנו.

קשת השינויים היא רחבה ביותר הן בצד החיובי והן בצד המאתגר של מערכות היחסים:

בצד החיוב - זו יכולה להיות התקרבות והצתה מחדש של הזוגיות, חיבור טוב יותר עם הילדים, שיפור תקשורת עם ההורים, התקרבות אל המשפחה המורחבת, הרגשה של התחלה חדשה לכל המשפחה ועוד.

בצד המאתגר יכולים להופיע רגשות קנאה, חוסר ביטחון במערכת היחסים, תחושת נבגדות מצד אלה שאיתם הייתה "שותפות גורל" של השמנה, כעס על היחס שקיבלנו כשהיינו בעודף משקל, כעס על כך שהיחס לא השתנה למרות שירדנו במשקל, ועוד, ועוד.

חשוב להבין, שכל תהליך של שינוי, יוצר מצב של חוסר יציבות – לנו המנותחים ולבני הבית - והדרך שבה אנו מתנהלים בתהליך זה יכולה להשפיע על ההצלחה שלנו ושל המשפחה שלנו בעתיד.

תאום ציפיות - מה חשוב להבין ולהבהיר גם למשפחה הקרובה?

כבר בשלבים שלפני הניתוח חשוב לתאם ציפיות.

הציפיה הטבעית גם שלנו וגם של המשפחה היא, שכאשר נוריד במשקל, נהפוך להיות "רגילים", לא שמנים, ונהיה "כמו כולם", ולא תהיה יותר התעסקות עם "הצלחת".

המנותחים הוותיקים, כבר יודעים שמדובר באשליה אופטית – וכי לעולם לא נהיה "כמו כולם" – ונמשיך לעסוק, במידה זו או אחרת, בנושא התזונה ואורח חיים בריא כדי להבטיח את ההצלחה שלנו ושמירה על המשקל. נמשיך לעשות עבודה רגשית ופיזית. זה "המחיר" שכולנו משלמים ובכך אין אנו שונים מכל אדם אחר שבחר לרדת במשקל בדרכים "הרגילות" (ללא הניתוח).

חשוב גם שבני המשפחה יבינו, שאנחנו האחראים למה, מתי, איפה ולמה אנחנו בוחרים לאכול.

כשהיינו בעודף משקל, היו בני המשפחה שהרשו לעצמם להעיר/להאיר לנו על מה ואיך אנחנו אוכלים. אחרי הניתוח, הם חשים (מתוך דאגה כנה), שהם צריכים לשמור עלינו. ברור, שזו "אותה הגברת בשינוי אדרת" – שוב מתערבים לנו בצלחת הפרטית שלנו (ולא משנה מה גודלה כרגע).

עניין זה מתחבר לנושא רחב יותר – האם הם סומכים עלינו שנצליח הפעם? האם אנחנו בוטחים בעצמנו שהפעם נצליח?!

חשוב לשים לב לשינוי ב"מאזן הדאגה" בבית – לפני הניתוח כולם דאגו לבריאותו של "השמן" במשפחה. (דאגה הרי היא גם דרך להביע אהבה!) היום השמן הוא כבר לא שמן – איך ממשיכים "לדאוג" לו? איך אומרים לו עכשיו שאוהבים אותו? אפשר להציע חיבוק או בילוי משפחתי בטבע במקום לשאול אותו שוב ושוב האם ומה אכל היום...

נגענו רק בנקודות בודדות, כהזמנה להקדיש מחשבה לעניין.

הנושא הוא רחב וטעון רגשית – הרי מדובר באנשים הקרובים לנו ביותר.

שימו לב לשינוי בתקשורת בתוך המשפחה. זה עשויה לעזור לכם לזהות בזמן את נקודות החיכוך ולתת להן מקום והתייחסות בשיח המשפחתי.

ולסיכום: ההתמודדות עם הירידה במשקל מחייבת אותנו, מנותחי קיצור הקיבה, לשים את הצרכים שלנו בעדיפות ראשונה. הדבר לא תמיד קל לנו ולבני הבית.

לכן, תאום הציפיות לפני ובזמן התהליך, הוא אחד מאבני היסוד של מערכת התמיכה שנדרשת להצלחה שלנו גם בהמשך הדרך.

בהצלחה!